5 věcí, které muži ocení na minimalismu

O minimalismu se již v posledních letech napsalo a řeklo dost. Málokdo o tomto moderním životním stylu, který nadchl nejen klasické „alternativce“, ale i mnoho úspěšných podnikatelů, nic neslyšel. Nedostatek kvalitních informací však v našich představách vytváří „stereotyp minimalisty“, který vede k nepochopení. Minimalismus má co nabídnout komukoli z nás.

minimalismus, minimalismu, minimalism

Není třeba se stávat zarytým zastáncem nové životní filosofie, občas stačí jenom otevřít mysl a vzít si to málo, které nám dost dá.

1. Méně uklízení, díky minimalismu?

Nezkoušejte mi nalhávat, že to nezní báječně. Jedno odpoledne si čas na úklid najdete. Vyházejte všechny ty lapače prachu a všem zbylým věcem dejte pevné místo. Tím nejenom odsunete příští úklid, ale také ho podstatně zkrátíte.

2. Více ušetřených i vydělaných peněz

Předchozí bod vás možná zas tolik nenadchl. Najít si celé odpoledne na uklízení mi má jako ušetřit čas? Tak tedy jinak. Představte si, že mnoho z těch lapačů prachu má pro jiné sběratele zbytečností nějakou cenu. Než popadnete první pytel na odpadky a vyházíte do něj polovinu svého majetku, zkuste pár lepších kousků nahrát na bazary. Ostatně možností je více – antikvariáty i sekáče vám za některé z věcí také zaplatí. Oblečení můžete vhodit do speciálních kontejnerů. Ty vám sice nevydají hotovost, ale ten pěkný pocit je taky fajn, ne? Ne?

Nemluvě o penězích, které ušetříte už v obchodě, když si položíte základní otázku: Skutečně to potřebuji?

3. Kvalita vs. Kvantita

Zní to trochu jako nový film o superhrdinech, ale tento souboj je v našem životě daleko častější. Kvalita, nebo kvantita? V dnešní době není problém nakoupit v levných řetězcích množství cenově lákavých kousků. Má to však pár háčků. Nejen, že na basic tričku za 50 Kč makal někdo v Bangladéši za pár šupů na den, je taky velká pravděpodobnost, že po prvním vyprání nebude vypadat tak, jako v obchodě. Byť už tam z něj trčelo pár nití.

Kvalitní originální tričko poslouží daleko lépe. Zaplatíte sice o něco více, ale za to poslouží i za rok. A to dokonce i po tom vašem praní.

4. Nebýt součástí doby konzumu

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik jídla a spotřebních věcí každý týden kupujete? Ve chvíli, když jste se začali živit sami, vás to bezpochyb zajímat začalo. A teď si sáhněte do svědomí a zamyslete se, kolikrát jste vyhazovali plesnivé a zkažené jídlo. Jak se vám líbí představa vyhazovat do koše místo těchto produktů své těžce vydělané peníze? Přitom v tom není nejmenší rozdíl. Žijeme v době, kdy se třetina vyprodukovaného jídla na světě vyhodí, nebo znehodnotí. To přeci není v pořádku.

Nikdo vás nenabádá, abyste se vrátili do dob plánování pětiletek a za každou cenu spotřebovávali jen předem dané množství produktů. Žijeme ve světě tržní ekonomiky a byla by škoda toho nevyužít. Jen nezapomeňte: všeho s mírou. Využít, neznamená zneužít.

5. Zvýšení produktivity

Odstranění rušivých elementů z pracovního prostředí napomáhá ke zvýšení produktivity. Utřídění pracovních materiálů i zavedení pořádku v místě, kde trávíme nejvíc času navíc eliminuje stres. Ve chvíli, kdy se takového nepořádku zbavíte, opadne z vás jakási podvědomá nervozita. Navíc budete mít příjemný pocit, že jste aspoň něco produktivního udělali.

VAROVÁNÍ NA ZÁVĚR: Minimalismus je velmi návykový. Vím, o čem mluvím. Naučte se hned ze startu ho využívat jen pro své dobro a ne se k němu upínat v rámci prokrastinace. Opět. Vím, o čem mluvím.