Jak být úspěšným introvertem ve světě extrovertů

Dnešní svět je uspěchaný, složitý a především hlasitý. Ze všech stran na nás křičí nejen reklamy a vtíravé nápisy, ale i lidé. Komunikace je alfou i omegou existence moderního člověka. Kdo si neurve svůj kus, nemá nic. Lépe řečeno; nevyřve.

tie-690084_1280

Introverze jako handicap

Od malička jsou nám podsouvány ideály úspěšného člověka. No ty jsi ale rozumbrada, ty tu pusu nezavřeš. Rozhodně se ve světě neztratíš! Jsou tací, kteří již od dětství ohromovali své nadšené obecenstvo komunikačními schopnostmi. Vtipné hlášky a vůdčí tendence vůči ostatním dětem na pískovišti. A dospělí šli do kolen. Extroverze a umění okamžité reakce je to, co definuje potenciál.

Na druhou stranu tu byly i děti, které si raději malovaly samy u prázdného stolu nebo někde v rohu stavěly paláce z kostek. S vrstevníky moc času netrávily a společné hry je spíše děsily. Já se omlouvám, on je hrozný stydlín. Vůbec s nikým se nebaví. Doufáme, že z toho časem vyroste. Je snad introverze handicapem a je třeba se za ni omlouvat?

Zavádějící učebnicová definice introverta

O pár let později jsme se někdy během hodin „občanky“ dozvěděli o existenci introverze a extraverze. Extroverta nám definovali jako společenského, dravého a komunikativního. Zatímco introvert je stydlivý, nemá rád změny a… „No podívejte tady na Jirku, to je typický introvert. Není rád ve středu pozornosti a je tichý.“ Nebohý Jirka se jen začervenal a sesunul níž pod lavici ve snaze splynou s podlahou.

S termínem extroverze vždy byly spojovány především ty pěkné vlastnosti, přeci i v každém pracovním inzerátu je sháňka po lidech s komunikačními dovednostmi a týmových hráčích.

O něco lepší definice?

Introvert je člověk, kterého množství sociální interakce unaví a pro další fungování potřebuje načerpat energii o samotě. Zda si v danou chvíli společnost kolem sebe užívá není podstatné a liší se to člověk od člověka – introvert od introverta. Naopak extrovert ve společnosti energii získává a samota ho unavuje.

Poučení?

Je tedy třeba si uvědomit, že není třeba se škatulkovat a přejímat předem určené vlastnosti, nebo se za své já dokonce stydět. To, že potřebujete svůj klid a upřednostníte večer o samotě místo posezení s přáteli, z vás nedělá horšího člověka.

Jak z toho vytěžit maximum

Introvertů je o něco méně, uvádí se přibližně, že jde o každého třetího člověka. Extroverti tedy převažují a jejich schopnosti jsou častěji vyzdvihovány. Oba typy osobnosti jsou si však rovnocenné, je jen třeba vědět, jak s nimi pracovat. Jaké jsou tedy výhody, kterými introvert dokáže ohromit?

  • Schopnost naslouchat. Zatímco jsou extroverti výborní v řečnění, introverti mají cenný dar naslouchat Je extrémně důležité umět skutečně vnímat, co jiní říkají. Náskok tak získáte například ve studiu.
  • Empatie. Pravděpodobně má co do činění s nasloucháním, které plynule přechází do pochopení. To pak vede k empatii vůči ostatním. Přesně v tomto ohledu mají introverti navrch ve vztazích, nejen partnerských.
  • Umění klást otázky. Když už tak pozorně posloucháte a chápete, přichází na řadu vaše další skvělá schopnost! Můžete se ptát. I když třeba neoplýváte vlastností dechberoucího řečnění, máte vždy co říct. Klidně i formou otázky.
  • Přemýšlivost. Typické pro snad každého introverta. Hloubání, poznávání jiných pohledů na věc a nekonečné filosofování nad nesmrtelností chrousta. Netřeba vyzdvihovat takovou schopnost.
  • Kreativita. Většina introvertů navíc vyniká v kreativních činnostech, jako je třeba umění a literatura. Valná většina velkých spisovatelů, vynálezců a myslitelů byli introverti. Mezi známá jména patří například Franz Kafka, Thomas Edison, Charles Darwin, Albert Einstein či Abraham Lincoln. Mezi taková jména se s radostí zařadíte, no ne?
  • Hlubší vztahy i rozhovory. Nepotřebujete kolem sebe desítky přátel, stačí vám pár vybraných, se kterými sdílíte vše a jste si skutečně blízcí. Takové vztahy bývají hlubší a procítěnější. Podobně je tomu se slovy. To že neradi plkáte o hloupostech, z vás nedělá nemluvy. V dlouhých smysluplných debatách jste mistry.
  • Mluvení k lidem. Mluvení s lidmi je občas vaší slabší stránkou, ale mnoho introvertů v sobě po čase nalezne velký talent v prezentování a mluvení k davu. Překvapivé? Možná, ale za to zcela běžné.
  • Vůdčí schopnosti. To asi překvapí mnohé, ale i tato schopnost je pro introverty typická. Ve vůdčím postavení získávají větší sebevědomí a jsou skvělými leadery.