Líbí se ženám vousy?

Přes dotazník jsem vyzpovídala 100 žen ve věku 15-55 let. Otevřeně se vyjádřily ke všemu, co by mohlo každého vousáče zajímat. Jak to tedy je? Skutečně moderní ženy přitahují jen dokonale oholené tváře? Padala slova jako sexy, mužné, ale i odpudivé.

muž žena vousy

Nejvíce odpovědí se mi dostalo od věkové skupiny 20-30 let. Ženy starší 30 let měly povětšinou více vyhraněné názory, málokterá v odpovídání váhala, místo toho se hned zařadila do tábora fanynek, nebo razantních odpůrkyň. Zkrátka mají jasno v tom, co chtějí.

Ani hladce oholený, ani vousáč

39 % dotázaných se shodlo, že vousy sluší jak kterému muži. Řekněme, že jsou chlapi, kterým to zkrátka sedne. Otázka je, jak se takový typ pozná? Porost tváře musí ladit k celkovému stylu, účesu a být zkrátka třešničkou na dortu. Údajně záleží i na tvaru obličeje; ale kdo vám poradí, jestli jste tím šťastným vlastníkem právě vy, že. Já osobně však zastávám názor, že pokud je porost dost hustý, správně zvolený střih a délka, vousy sednou každému.

Další možností je strniště. Zde si už ženy byly jistější: 31 % z nich dává třídennímu porostu jasnou zelenou! Jde o kompromis mezi mužností a uhlazeností.

Překvapivé bylo zjištění, že zastánkyň dokonale hladkých tváří bylo nejméně. O 8 procent více bylo těch, které zvedly oba palce právě plnovousům. Je to důkaz mužnosti a vyspělosti. Zde se objevilo i slovíčko módní. Oholení bylo naopak popisováno jako elegantní a hygienické. Jeho příznivkyně si vychvalují pohodlné líbání.

NA CO POZOR: Puberťáckým chmýříčkem prý neokouzlíte a já se pod tento názor můžu jen podepsat!

Můj partner a vousy

Byť v první otázce byly vousy povoleny mužům, kteří na ně mají obličej, partneři dotázaných dopadli ve 39 % jinak. Možná nejsou tím pravým typem, nicméně jejich partnerky se staví zásadně proti vousům.

Druhá část, pouze o 1 % menší, se projevila daleko flegmatičtěji. Jeho obličej, jeho volba.

Jedna čtvrtina ze všech dotázaných žen by byla za partnerovo rozhodnutí ráda! Dokonce by jej rády podpořily.

První dojem vousáčův

Jak na vas muz s vousy pusobi na prvni dojem- - kolacovy graf

Nutno podotknout, že téměř poloviční vítězství má na svědomí již jednou opěvované strniště. Vyšší přitažlivost způsobuje především to, že muž nepůsobí jako dítě.
Zajímavý je pohled zastoupený téměř čtvrtinou. V poslední době je plnovous více a více populární díky módě hipsterů a lumbersexuálů.

Holení pro práci je téměř tabu

Mnoho zaměstnavatelů nerado vidí zarostlé muže na reprezentativních pozicích. Zaběhlému zvyku, že chlap musí být do práce oholený, zůstává věrno jen 13 % žen.

Vousy na pracovišti by neměly být problém v případě, že jsou udržované. Tato odpověď se stala jedinou, kde se shodla valná většina – rovných 80 %! A já opět jen souhlasím.

Zbylých 7 % hlasovalo, že zaměstnavatel v tomto ohledu nemá podřízeného právo jakkoli omezovat.

Dámy měly možnost se pod dotazníkem rozepsat. Jak se rozhodly vyjádřit?

– Každý muž si může se svými vousy zacházet, jak je jemu pohodlné. Sama preferuji oholené či jen částečně zarostlé muže, ale každému sluší něco jiného. Když se můj současný partner rozhodne si vousy nechat narůst, neopustím jej kvůli tomu, ale zároveň mu důrazně řeknu, jak se ohledně toho cítím a jak to může náš vztah ovlivnit (např. omezení líbání, menší sexuální přitažlivost). Je na něm, co je pro něj důležitější a jak se zachová ohledně nabídky kompromisu.

– Když už to někomu sluší, tak mnohdy vypadá vážně neodolatelně a extrémně přitažlivě!

– Nepřijde mi na vousech jako takových nic extra skvělého, mužného ani sexy. Beru to jako možnost, stejně jako já si mohu nechat zarůst jiné partie a z velké části to stejně celé závisí na nositeli.

– Je to prostě chlapské 🙂

Každopádně je to především osobní volba. A co se mého názoru týče, pokud jsou vousy dost husté, jsem na plné čáře pro! Ovšem těžko říct, jestli je pogonophilův* názor dostatečně objektivní.

*pogonophile – Člověk milující vousy.