Vousy jako dominanta muže

Shodneme se na tom, že vousy patří mezi druhotné pohlavní znaky. Vznikají funkcí specificky mužského hormonu, který se nazývá testosteron. Ten růst vousů výrazně podporuje, ovšem za následek má také vypadávání vlasů.
Zbarvení, hustotu a sílu vousů máme danou geneticky. Vousy bychom mohli rozdělit na pět základních typů: plnovous, licousy, muška, knír a bradka. Toto rozdělení je velice základní. Střihy se v letech měnily, velký vliv na to měla móda a dobové trendy.

vousy muž

Vousy se u mužů, přesněji u dospívajících chlapců, objevují okolo puberty. U někoho dříve, u někoho později. Jak jsem již zmínil, jde o velice významný pohlavní znak, který by do našich mužských životů měl být zařazen více a měli bychom na něj být právem hrdí.

V průběhu historie se společenské postoje vůči mužským vousům měnily v závislosti na podnětech jako jsou náboženské tradice a současné módní trendy. V některých kulturách pohlíželi na vousy jako na vrchol mužnosti, symbol moudrosti, síly, sexuální výkonnosti a vysokého společenského postavení. Nicméně v kulturách, kde jsou vousy méně časté, mohou být spojovány se špatnou hygienou nebo označovány za nekulturní.

Pod drobnohledem vědců

Jeden anonymní vědec vedl studie o vousech a dospěl k názoru, že podnětem pro rychlý růst vousů je sexuální aktivita. Nyní však víme, že hlavní pro růst vousů zůstává genetika.

Dalším vědcem je Charles Darwin, který ve svém díle The Descent of Man předpokládá, že muži s vousy jsou přitažlivější. Přičemž biologové v dnešní době potvrdili, že většině žen přijde muž se strništěm, či plnovousem atraktivnější, než muž bez nich.

Pohled na vousy očima moderní společnosti

Někdy se mi stává, že se potkám s člověkem, který s vousy příliš nesympatizuje a slýchám od něj narážky typu: „Proč se neoholíš? Ty na to nemáš? Vypadáš jako bezdomovec.“ Tento člověk si neuvědomuje jednu podstatnou věc. Péče o vousy je daleko náročnější, než samotné holení. Mnohdy také dražší.

Nenechte se kamenovat za váš vzhled. Jde o ryze pánskou záležitost, tak si nenechme od žen a kohokoliv jiného nakazovat, co bude zdobit naši tvář. My také nestojíme za manželkami, či přítelkyněmi v koupelně a neříkáme jim, co si dnes nalíčí. Nebojte se prosadit si svou.

Let’s grow beards, brothers!